233

قرآن كريم هم ما را به افزايش گوهر ذات خودمان دعوت كرد، هم ما را به ذات خودش فراخواند، البته آن مقداري كه ما مي‌فهميم و نه آن معنايي كه مستحيل است.

گاهي مي‌فرمايد «اذْكُرُوا نِعْمَتِيَ الَّتي أَنْعَمْتُ عَلَيْكُمْ» (1) به ياد نعمت‌هاي من باشيد و بدانيد نعمت‌ها از کيست؛ نعمت را به جا مصرف كنيد تا من نعمت شما را افزوده كنم و گاهي هم مي‌فرمايد به ياد من باشيد تا من خود شما را افزوده كنم؛ يعني گوهر ذات شما بالا بيايد.

اينكه در سوره مباركه «ابراهيم» فرمود «لَئِنْ شَكَرْتُمْ َلأَزيدَنَّكُمْ» (2)؛ نفرمود «لأزيدنّ نعمتكم».

گوهر ذات شما را من بالا مي‌آورم که آن وقت شخص اگر جاهل است، مي‌شود عالِم و اگر عالِم است، مي‌شود اعلم؛ اگر علم حصولي دارد، علم شهودي نصيب‌ او مي‌شود و اگر علم شهودي دارد، مشهودات او بيشتر مي‌شود؛ فرمود «لأَزيدَنَّكُمْ»، نه «لأزيدن نعمتكم».

فرمود كه ما گوهر ذات شما را بالا مي‌بريم . حالا يا مانند «حَارِثَةَ بْنَ مَالِك» مي‌شود يا مانند ديگران.

درس تفسير قرآن آيت الله جوادي آملي/سوره مبارکه «زمر»، آيات 11 الي 18

متن و صوت کامل جلسه

پي نوشت ها:

1- سوره بقره، آيه40

2- سوره ابراهيم، آيه7

لينک در کانال تلگرامي کشکول حکمت

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

منبع تغذيه | منبع تغذيه چيست | منبع تغذيه آزمايشگاهي Troy Melissa sangevazin تجهيزات امنيتي نظارتي وبلاگ ليلا بازسازي ساختمان Karen هداياي تبليغاتي delbaft.ir